12 juli 2026
Det tycks bli en resa till Grekland i år igen.
Fast knappast just nu, när värmen gör att man knappt kan lämna hotellrummet och det även om aftnarna är kvavt och oangenämt på utomhustavernorna.
September, oktober, april och maj är, tycker jag, är bästa tiden att bege sig till Hellas.
– Du planerar hela tiden, Kan du inte bara låta dagarna komma och gå? frågar en vän.
– I så fall riskerar mycket att bli ogjort. Har jag bestämt mig för något gör jag allt som står i min makt för att också genomföra det, blir svaret.
Det hela bygger på att man har en reskamrat som ungdomsvännen Alf i Jönköping. Han är frånskild och firar inte längre någon traditionell jul med paket och dans runt granen.
Jag hittar på en resesajt en billig resa Göteborg-Athen tur och retur och mailar. Hänger han på? frågar jag och vet att han likt Lucky Luke skjuter snabbare än sin egen skugga,
– Ja, fast inte någon längre tid i Athen, jag tål inte luften. Och på Egina har vi ju redan varit många gånger. Vad säger du om Napflio, där vi var för några år sedan och åt på utmärkta fisktavernor?
Jag slänger mig på datorn, letar upp ett prisvärt boende på Napflio och ringer Alf. Ett par minuter senare har vi båda bokat hotell. Jag bokade Athen-biljetten redan i våras och Alf bokar den så fort resebyrån i Jönköping öppnat efter helgen.
Att vara tidigt ute har många fördelar. Jag flyger från Helsingfors till Athen med fullt bagage tur och retur för runt 3 000 kronor. Hotellen i Athen och Napflio går sammantaget på aningen över 10 000 kronor.
Napflio är en pittoresk kuststad som ligger i Argolisbukten på nordöstra Peloponnesos. Hit tar det drygt två timmar från Athen.
Vet man att detta var det moderna Greklands första huvudstad (1821-1834) och är rik på historia, så är det ett mysterium att inte fler turister söker sig hit. Berg och dalar, gränder och prång,
– I pio omorfi poli tis Elladas, den vackraste staden i Grekland, fastslog Alexandros Evangelliou, som jobbade inom den lokala privata turistnäringen när vi förra gången besökte ön,
Jag tror vi människor behöver små mål att se fram emot. Men att bara gå och drömma utan att sätta planerna i verket, är ju fullständigt tokigt. Som torrsim.
– Inte en vinter till i det här nordiska klimatet! hör man folk säga.
Jag orkar numera inte argumentera eller “försöka leva andras liv”.
– Det vore intressant att komma över till Finland någon gång, där har jag aldrig varit, hör jag också av och till.
Svar: Det går ett flertal färjor dagligen och Finnair, SAS samt Norwegian har ofta bra priser. Efter 30 år här är jag en hyfsad guide, även till platser utanför guideböckerna,
– Jojo, man borde kanske…någon gång…
Har vi hälsan i någorlunda skick sitter Alf och jag på julafton helt säkert på någon “psarotaverna” (“fisktaverna”) på Boboulinasgatan utmed havet, där dessa står på rad, och njuter nylagade läckerheter fångade i Argoliska viken.
Och skulle nu du råka var i närheten så titta in på en ouzo och en önskan om “God Jul”!